Git init

Git-Icon-1788C

Cześć dzisiaj zaczniemy wersjonować pliki czyli kontrola wersji projektu – Git.                   

 
 
 
 
 
 

Instalacja i konfiguracja.

 

Wstępna konfiguracja za nami można już tworzyć produkt:) Ale brakuje podstawowego narzędzia do kontroli wersji. Jako że pracuje na lubuntu to wykorzystam oczywiście Gita:). Instalujemy narzędzie.

 

sudo apt-get update
sudo apt-get install git

 

Po instalacji wpisujemy w konsole git i powininysmy mieć dostęp do naszej kontroli wersji:). Następnie aby mieć możliwość działania musmiy określić się jako użytkownik, czyli podajemy nazwę naszego użytkownika oraz email.

 

git config --global user.name twójUser
git config --global user.email twojEmail

 

Aby zainicjalizować repozytorium kierujemy się do folderu który ma być naszą główną stacją roboczą i wklepujemy.

 

git init

 

Aby sprawdzić stan naszego repozytorium:

 

git status

 

Na tą chwile nic nie mamy w naszym repo aby zobaczyć na czym to wszystko polega zróbmy sobie testowy projekt w Intellij w naszym głównym folderze. Jeszcze raz git status, jak widzisz nowo utworzone pliki są widoczne na czerwono – są to pliki które istnieją w naszym folderze lecz nie są wersjonowane czyli nie są kontrolowane przez Gita. Aby się o nie zatroszczył należy dodać je do naszego repozytorium.

 

git add .

 

Zwróć uwagę na tą kropkę po “add” bo jest ważna:) doda ona wszystkie pliki do naszego repozytorium jeżeli chciałbyś dodać jeden konkretny folder lub plik to podajesz zamiast kropki nazwę. Teraz sprawdźmy jeszcze raz nasz status nasze pliki są zielone czyli są już w repozytorium ale nie są wersjonowane:). Jeszcze nie zrobiliśmy commita którym przypieczętowalibyśmy naszą zmianę w kodzie:), ale po co nam wersjonować w projekcie jakieś pliki wygenerowane automatycznie przez Inetllij możemy je usunąć z naszego repo za pomocą komend:

 

git rm --cached plik

 

lub cały katalog

 

git rm --cached -r katalog

 

Ale wyobraź sobie że robisz co godzinę commita i zawsze usuwasz te pliki z repo – nudne dlatego jest taki specjalny plik w którym przechowywane są ścieżki do plików których nie chcemy wersjonować w naszym głównym folderze i będą one zawsze pomijane. Utworzmy ten plik.

 

touch .gitignore

 

Wpiszmy do naszego nowo utworzonego pliku ścieżki których nie chcemy wersjonować, dodajmy plik .gitignore do naszego repozytorium tak jak wcześniejsze pliki, sprawdźmy status – no i git:) naszych plików nie ma na czerwono, ignorujemy je w naszym głównym folderze. Zróbmy wreszcie tego commita.

 

git commit -m “treść commita”

 

Zrób jakąś zmianę w naszej głównej klasie i sprawdź status w repozytorium. Na czerwono wyświetli się plik w którym coś zmieniałeś dodajemy zmiany do naszego repozytorium i robimy commita i tak ten biznes się na początku kręci:). Komendą poniżej możesz zobaczyć sobie w przejrzystej formie commity które już zrobiłeś:)

 

git log --pretty=format:"%h - %an, %ar : %s"

 

Oczywiście większość środowisk programistycznych posiada synchronizację z kontrolą wersji. Aby  włączyć Gita w Intellij należy w zakladce VCS kliknąć Enable Control Version i wybrać Git, automatycznie zainicjalizujemy nowe repozytorium jeżeli wcześniej nie istniało i mamy dostęp do wszystkich dobrodziejstw jakie nam dostarcza. Gdy dodajemy jakieś nowe pliki są one podświetlone na czerwono, aby dodać je do repozytorium klikamy na nie prawym przyciskiem wybieramy git -> add, aby zrobić commit wciskamy ctrl + k i wpisujemy treść naszego commita. Proste a jakże uprzyjemnia życie:)

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *